Adil Kullanım Kotası (AKK) kalkıyor

Adil Kullanım Kotası tarihe karışıyor. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile AKN çalışmasının biteceğini açıkladı.

İnternet kullanıcılarının yıllardır dert yandığı AKK kalkıyor. Resmi olarak ortaya çıkan bu bilgi, gündeme bomba gibi düştü. Sayan’ın resmi Twitter hesabında yaptığı bu paylaşım ile AKK veya diğer adıyla AKN tarihe karışacak.

Adil Kullanım Kotası kalkıyor!

Adil Kullanım Kotası veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konuydu. İnternet sağlayıcıları bu konuda belirli ölçüde çalışmalar yapsa da kullanıcıları tatmin etmiyordu. Bu gelişme ise yüz binlerce internet kullanıcısını mutlu edecek.

BTK Başkanı, AKK’nın tamamen kaldırılacağını resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Sayan’ın paylaştığı görsel ile bu sürecin nasıl ilerleyeceği de açıklandı.

AKK uygulaması 2018 yılı sonu ile tamamen kaldırılacak. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacak. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) geçerli olmayacak. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları AKK kotasını etkilemeyecek.

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?

Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Bu önemli gelişme ile 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacak.

Adil Kullanım Kotası hız limitleri nasıl olacak?

4 üzeri – 8 Mbps arası AKK’den sonra 3 Mbps,
8 üzeri – 16 Mbps arası AKK’den sonra 5 Mbps,
16 üzeri – 24 Mbps arası AKK’den sonra 8 Mbps,
24 üzeri – 50 Mbps arası AKK’den sonra 16 Mbps,
50 üzeri – 100 Mbps arası AKK’den sonra 24 Mbps,
100 üzeri – 500 Mbps arası AKK’den sonra 32 Mbps,
500 üzeri – 1000 Mbps arası AKK’den sonra 64 Mbps

Bu çalışma, mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Adil Kullanım Kotası ise 2018 yılı sonunda tarihe karışacak.

Kaynak: Shiftdelete.net

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?