Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)

ADNKS

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Nedir?

ADNKS, Kişilerin yerleşim yerlerine göre nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulduğu, nüfus hareketlerinin her an izlenebildiği, MERNİS kayıtlarındaki T.C. Kimlik Numarası‘na göre kişiler ile ikamet adreslerinin eşleştirildiği bir kayıt sistemidir.

Bu Sistemin, Eski Nüfus Sayımlarından Farkı Nedir?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS), nüfus sayımı değil; devamlı yapılacak güncellemeler ile yaşatılan modern bir veritabanıdır. Daha önce 10 yılda bir sokağa çıkma yasağı ile uygulanan nüfus sayımları artık yapılmayacaktır. Ayrıca bu sistemde T.C. Kimlik Numaraları‘na göre kayıt yapılacağından, mükerrer kayıt ya da kayıt olamama gibi riskler yoktur.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi işlemleri tamamlanmış ve listeler muhtarlıklarda askıya çıkarılmıştır. Vatandaşlarımızın, en kısa zamanda muhtarlıklara giderek veya www.tuik.gov.tr internet adresinden, T.C. Kimlik Numaraları ile kendilerinin ve aile bireylerinin adres bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre; bu kontrolün yapılması ve bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi zorunludur. Bu bilgilerin doğru olmaması halinde cezai işlemler uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın, en kısa sürede yukarıdaki internet adresinden veya yaşadıkları mahallenin muhtarlığından, adres bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: TUİK/Duyuru

Vikipedi: ADNKS

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)” hakkında 1 yorum

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?