AVPlayer: iPad’e Video Yüklemek

ipad avplayer

iPad’e video yüklemek, altyazılı film izlemek ister misiniz? Hem de dosya biçimi değiştirmeye ve kablolara gerek olmadan. Çözümün adı: AVPlayer…

iPad, ekran çözünürlüğü, görüntü kalitesi, pil ömrü ve kolay taşınabilirliği gibi özelliklerinden dolayı, her yerde film izleme imkanı sunan en iyi medya oynatıcılarından biri sayılabilir. Film keyfi için tüm imkanlar mevcutken, iPad‘e dosya aktarmak için çekmeniz gereken çile, sizi bu keyiften alıkoyuyor. İndirdiğiniz bir filmi, öncelikle iPad‘i yönetmek için kullandığınız yazılım olan iTunes‘un kabul edeceği bir biçime dönüştürmeniz gerekiyor.

HD bir film için biçim değiştirme işlemi, bazen saatler alabilir. Bu işkenceden hemen sonra iPad‘i bilgisayarınıza bağlayarak, biçimini uygun hale getirdiğiniz dosyayı aktarmanız gerekiyor. Bu eşleştirme uygulaması da epey zamanınızı alabilir. Uzun lafın kısası; bu mükemmel mobil cihazda film izlemek, pek de kolay olmuyor. Bu eksikliği gören uygulama geliştiricilerden biri olan EplayWorks, iPad‘de film izleyebilmek için harika bir çözüm bulmuş: AVPlayerHD

 

Ücretli olan uygulamayı indirip kurduktan sonra, hem daha kolay aktarma yapabiliyor, hem de daha geniş dosya biçimlerini kullanabiliyor olacaksınız. Şimdi bu mucizenin nasıl gerçekleştiğine biraz daha detaylı bakalım.

 

Uygulamayı Yüklemek

Uygulamayı iPad‘e yüklemek için buraya tıklamak yeterli… Kurulumdan hemen sonra başlattığınızda, sıra dosya aktarma işlemine geliyor.

Bilgisayarınızdaki dosyayı, eskiden olduğu gibi iTunes‘un anlayabileceği biçime dönüştürmenize de gerek yok. AVI, MOV, MP4, WMV, FLV gibi popüler bütün dosya biçimlerini desteklediğinden dolayı, hemen aktarma işlemine geçebilirsiniz.

 

Video Yüklemek

ipad avplayer

Dosya aktarma işleminde de, sizi bir başka kolaylık bekliyor. Kablolardan kurtuluyorsunuz. Çünkü uygulama, bilgisayarınızın internet tarayıcısından (Chrome, Firefox, IE, Opera vb) veya FTP yazılımından, doğrudan iPad‘e kablosuz ağ (WiFi) üzerinden dosya aktarabiliyor.

Bunun için öncelikle iPad‘de AVPlayerHD uygulamasını açıp, “Wi-Fi Transfer” butonuna basmanız gerekiyor. Bu ekrana geldiğiniz anda iPad, otomatik olarak bir FTP sunucusuna dönüşüyor. Sunucunun adresi de bu ekranda sizinle paylaşılıyor. Benim denemelerimde genelde bana 192.168.1.35 adresini ve tarayıcı için 8080FTP yazılımı için de 2121 portunu verdi.

Sonrasında ise hemen bilgisayarınızın başına geçin ve size verilen sunucu adresini ya tarayıcınıza ya da FTP yazılımınıza girin. Genelde herkesin bilgisayarında FTP yazılımı yüklü olmaz ama tarayıcı mutlaka vardır. O nedenle tarayıcı kısmını anlatarak devam edeceğim bu işleme.

 

Tarayıcı İşlemleri

ipad avplayer

Tarayıcınıza doğrudan 192.168.1.35:8080 yazdığınızda sizi özel bir sayfa karşılayacak. Bu sayfada “Gözat” butonuna basarak, iPad‘e yüklemek istediğiniz video dosyasını seçmeniz yeterli. Daha sonra da “Submit” butonuna basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Dosya aktarma işleminin ne aşamada olduğunu iPad ekranından takip edebilirsiniz. Benim denemelerimde saniyede 800 KB’a yakın transferler gerçekleştirdim.

 

Dosya Transferinde Sorun Çıkarsa

Kısa filmlerde pek sıkıntı yaşamadım ama yüksek boyutlu filmlerde bilgisayarınız kilitlenebilir ve yeniden başlatmak zorunda kalabilirsiniz. Benim şahsi önerim, yüksek dosya boyutuna sahip videoları FTP yazılımı kullanarak veya birazdan anlatacağım USB seçeneğiyle aktarmanız.

 

USB’den Yüklemek

Kablosuz değil de illa daha hızlı olsun diye USB üzerinden aktaracağım diyenler için de uygulamanın çözümü mevcut. Bunun için iPad‘i bilgisayara bağlamak, iTunes‘u açıp iPad sekmesindeki Apps penceresine geçiş yapmak yeterli. O sayfanın altında bulunan AVPlayerHD Documents klasörüne, sürükle bırak mantığıyla film dosyanızı atabilirsiniz.

 

Ayarlar

ipad avplayer

Cihazın ayarlar kısmında bir sürü seçenek var. Bunlardan teker teker bahsedip de yazıyı uzatmayacağım. Çünkü varsayılan ayarlar, gayet mantıklı görevlere sahip. Bir not; uygulamanın arabirimi İngilizce.

Yazının sonunda size bir güzel haber daha vereyim: Uygulama, altyazı desteğini de sunuyor. Filmin altyazısını da bu uygulama ile iPad’e yükleyebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken şey, video dosyası ile aynı dosya adına sahip olmasına dikkat etmek. Film tutkunları, ne demek istediğimi çok iyi biliyorlar zaten.

Uygulamanın bir de dokunmatik özellikleri var ki, tadından yenmez. İleri ve geri sarma işleminin yanı sıra hızlandırma ve yavaşlatma komutlarını parmak hareketleriyle vermek mümkün.

Kaynak: ShiftDelete.net

 

jesse not: Bu yazı hazırlandığındaki (2011) uygulama ile son iOS v8 güncellemesinin ardından uygulamanın görünümünde, özellik ve ayarlarında farklılıklar meydana gelmiş (olabilir) bilginize…

😉

 

AVPlayer: iPad’e Video Yüklemek” üzerine bir yorum

  1. 1-2 yıl önce iPad 2 varken kullanıyordum ve çok memnundum. Biraz aradan sonra iPad Air aldım ve ilk olarak AVPlayer yükledim tabi… Uygulama yine iyi ama şu an Türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Umarım düzelir.

    😉

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?