Elektriksiz Klima: Eco-Cooler

Elektriksiz Klima Eco-Cooler

Elektriksiz Klima: Eco-Cooler… Eco-Cooler, birkaç basit malzemeyle oluşturulan ve elektriğe ihtiyaç duymayan bir hava soğutucusu.

Bangladeş, nüfusunun %70’inden fazlası, kırsal kesimdeki elektriği olmayan katlanmış tenekeden yapılan barınaklarda yaşıyor. Uzun yaz ayları boyunca sıcaklık 45 dereceye kadar yükseliyor ve bu teneke barınaklarda yaşamak, neredeyse imkansız hale geliyor.

Bu probleme bir çare bulmak için harekete geçen Grey Dhaka Bangladesh ajansı, sosyal sorumluluk alanında bilgi teknolojileri hizmeti veren Intel ve Grameen ortaklığıyla kurulan Grameen Intel Social Business Ltd. ile Eco-Cooler’ı geliştirdi.

Elektriksiz Klima Eco-Cooler

Eco-Cooler, dünyanın sıfır elektrik harcayan ilk hava soğutucusu. Boş plastik şişelerin, ortadan kesilerek delikli bir levha üzerine yerleştirilmesiyle ve barakaların pencerelerine monte edilmesiyle oluşturulan çok düşük maliyetli bir sistem.

Sistemde yer alan pet şişelerin ağzı, havayı sıkıştırarak soğutucu görevi görüyor ve Eco-Cooler, sıcakta içlerinde nefes almak bile güçleşen teneke barakaların sıcaklığını 5 derece kadar düşürebiliyor.

Ufacık bir çabayla, yaşam kalitesini artırmak için bir şeyler yapılabileceğinin göstergesi olan kampanya ile Bangladeş’teki Nilphamari, Dauatdia, Paturia, Modonhati ve Khaleya gibi köyler yazın kavurucu sıcağına karşı biraz daha hazırlıklı olabilecek.

Videoyu izlemek için:

Kaynak: bigumigu

🙂

 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?