Engelli / Yasaklı Sitelere Girme Yolları

yasaklı sitelere girme yolları

Engelli / Yasaklı Sitelere Girme Yolları… Windows, Mac OS, iOS, Android’de DNS nasıl değiştirilir?

Kullanıcılar, Türkiye’de yasaklı sitelere girmek için farklı yöntemleri kullanıyor. Kimi DNS ayarlarını değiştirerek bunu yapıyor; kimi de rakamlarla uğraşmak istemeyip doğrudan VPN uygulaması kurarak erişim engelinden kurtulmayı yeğliyor. İşte yasaklı sitelere giriş yöntemleri…

web proxy

Vekil sunucularla (Proxy) yasaklı sitelere giriş

Proxy siteleri yani vekil sunucular yardımıyla yasaklı sitelere giriş, çoğu zaman mümkün. Bunun için Google’da Free Proxy Sites yazmak ya da alanında en bilinen sitelerden olan hidemyass.com veya vtunnel.com‘a girerek de bu sitelere erişebilirsiniz.
Ancak proxy sitelerini seçerken dikkatli davranmakta fayda var. Google aramalarında çıkan bazı proxy siteleri zararlı kaynadığından yasaklı sitelere gireyim derken, virüslerle uğraşmayın.
Bunun dışında proxy siteleri çoğunlukla fazlaca adware yani reklamlarla kaynıyor ve bu şekilde gelir yaratmaya çalışıyorlar. Haliyle yasaklı sitelere gireyim derken, istemediğiniz kadar çok reklama maruz kalma durumu da söz konusu…

 

VPN Sanal Özel Ağ

VPN (Sanal Özel Ağ)

Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül… Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurt dışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.
Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız, önce yurt dışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz.
Elbette Türkiye dışında diğer ülkelerde mahkeme kararıyla herhangi bir engelleme uygulaması olmadığından, yasaklı site engelini böylece aşmış oluyorsunuz. Telefon ve bilgisayarlarda Hotspot Shield VPN, Onavo ve Chrome‘a eklenti olarak indirebileceğiniz ZenMate ile YouTube’a girebilirsiniz.

 

DNS

Windows’ta DNS Ayarlarını Değiştirme

Alan Adı Sunucusu olarak da tanımlayabileceğimiz DNS ayarlarını değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın.

DNS ayarları

DNS ayarları
Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.

DNS ayarları
Ardından Genel sekmesi altında ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan‘ bölümünü aktive edin.

DNS ayarları
Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam‘a tıklayın.
Aynı kısımlara sırasıyla 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak da bu ayarı değiştirmeniz mümkün.

Daha detaylı bilgiye, DNS Ayarları ve Güncel DNS Adresleri sayfamızdan da ulaşabilirsiniz…

MAC macbook

Mac’te DNS Ayarlarını Değiştirme

Mac işletim sistemli cihazlarınızda DNS değiştirmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

DNS ayarları
Öncelikle Sistem Özellikleri’ne (System Preferences) tıklayın.

DNS ayarları
Sonra (Network) kısmına girin.

DNS ayarları
Sağ alttan Gelişmiş’e (Advanced) tıklayın.

DNS ayarları
Üst kısmın 2. sekmesinden DNS‘e gelin ve aşağıdaki “+” butonu yardımı ile DNS adreslerini girin.

 

Android

Android’te DNS Ayarlarını Değiştirme

DNS ayarları Android

Ayarlar menüsünden, kablosuz Wi-Fi seçenekleri bölümüne gelin. “Ağı değiştir” seçeneğine dokunun, “Gelişmiş seçenekleri göster“i işaretleyip, daha önce bahsettiğimiz DNS’lerden birini girin.

 

iphone ipad

iPhone ve iPad’te DNS Ayarlarını Değiştirme

DNS ayarları iphone ipad

iOS cihazlarınızda ise, Ayarlar bölümünde yer alan Wi-Fi sekmesine tıklayın. Açılan pencerede göreceğiniz bağlandığınız ağın “yuvarlak içinde ‘i’ harfi” ile gösterilen özelliklerine girin ve açılan pencerede Yöneltici numarası ile aynı olduğunu göreceğiniz DNS numaralarını, istediğiniz numaralarla değiştirin.

 

Kaynak: Hürriyet

 

Engelli / Yasaklı Sitelere Girme Yolları” hakkında 1 yorum

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?