iFunBox: iTunes’un esiri olmayın!

iFunBox

iFunBox: iTunes’un esiri olmayın! Her ne kadar iTunes son derece başarılı bir uygulama olsa da, iTunes’a olan zorunlu bağımlılığın iOS kullanıcılarını engellediği durumlar da oldukça sık olarak karşımıza çıkıyor.

iOS cihazınızı bir tek iTunes ile eşzamanlama zorunluluğu, iTunes olmaksızın iOS cihaza dosya atarken yaşanan sıkıntılar, kullanıcıları alternatif yazılımlara itiyor. Hatta sadece tek bir bilgisayarda cihazınızı senkronize etseniz bile, bilgisayarınıza format atmanız durumunda benzer sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz.

iOS cihazınızdaki dosyalarınızı iTunes’dan bağımsız olarak da yönetmek istiyorsanız, iFunBox uygulamasına kesinlikle göz atmalısınız.

iFunBox

Hem Windows hem de Mac’e uyumlu olan iFunBox, diğer uygulamalara (iExplorer, iTools vb) göre biraz daha karmaşık bir arayüze sahip. JailBreak yapmadığınız cihazlarınızda kullanabileceğiniz bu uygulamayı ilk açtığınızda sizi “Find More Apps” sekmesi karşılıyor. Bu sekmede, en çok indirilen paralı ve ücretsiz uygulamaları görebilmenin dışında fiyatı düşen ya da kısa süreliğine ücretsiz olan uygulamaları da görebilirsiniz.

Uygulama genel olarak 4 sekme üzerine kurulmuş. Bunlardan ilk program açıldığında karşımıza çıkan “Find More Apps” sekmesi. “iFunBox Classic” sekmesinde ise telefonunuzun içeriğini aynen bilgisayarınıza bağlı bir diskmiş gibi görebiliyorsunuz. Bu sekmede telefonunuzun Raw dosya sistemini görebilir, dosya araması yapabilir, kamera ve iBooks verilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama dosyalarını da görebileceğiniz bu sekme de isterseniz bir uygulamadan hoşunuza giden bir görseli ya da ses dosyasını kaydedebilir ve eğer cihazınıza JailBreak yaptıysanız bu sekmeden uygulamaların içeriğinde bir takım değişiklikler de yapabilirsiniz.

“Managing App Data” sekmesinde ise iTunes üzerinde “Dosya Paylaşma” bölümünde yer alan uygulamalara dosya atabiliyorsunuz. Ayrıca iFunBox’ın iFileExpress uygulamasını iTunes üzerinden indirirseniz yine bu bölümden uygulamaya dosya atabilirsiniz. iFileExpress’in tanıtımında Full HD filmi 60 saniyede atabileceğiniz belirtilmiş ama biz 985 MB’lık bir video dosyasını USB 3.0 bağlantısı ve Lightning kablo ile 38.5 saniyede atabildik. Bu açıdan çok da gerçekliği olmadığını belirtelim. Ayrıca bu uygulama avi ve mkv desteği de olmadığı için bu konuda çok da kullanışlı değil.

En kullanışlı olan “Quick Toolbox” sekmesinde ise tam ihtiyacınız olan işleri kolayca yapmanız için ayarlamalar yapılmış. Kameranız ile çektiğiniz veya fotoğraf kütüphanenizdeki fotoğrafları, cihazınızdaki müzik ve videoları kolayca bilgisayarınıza aktarabileceğiniz bu kısımda ayrıca JailBreak’li cihazlar için SSH bağlantısı kurmaya yardımcı araçlar da yer alıyor.

iFunBox ile tüm bu işlemlerin dışında uygulamaları da iTunes kullanmadan yüklemeniz mümkün. Hatta cihazınız JailBreak yapılmış ise cracklenmiş ipa dosyalarını da bu uygulama ile kolayca yükleyebilirsiniz ve en önemlisi iFunBox ile ilgili bahsettiğimiz tüm bu özellikleri kablosuz bağlantı üzerinden yapmanız da mümkün.

İndirmek için: Windows, Mac

Kaynak: Shiftdelete.net (2013)

 

iFunBox: iTunes’un esiri olmayın!” hakkında 1 yorum

  1. Tamam, adamların ürünleri yenilikçi ve kaliteli ama binlerce lira verdiğimiz cihazın dosya sistemini, neden orijinal programı ile bile göremeyip, başka yardımcı uygulamalara mahkum oluyoruz ki? Bu uygulamaları yazanların eline sağlık!

    😉

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?