İş güvenliği “cinayetleri” devam ediyor!

İş güvenliği

İş Güvenliği “cinayetleri” devam ediyor! İnşaatlardaki İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı eksikliğinden kaynaklanan ölümler durmak bilmiyor. Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kanununun koca bir yalan olduğu, bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Yukarıdaki resimde yazılanları yalancı çıkartarak, geçtiğimiz hafta İstanbul Mecidiyeköy’de asansör faciası sonucu 10 işçinin ölmesinin ardından, dün de Zonguldak, Konya, Kırşehir ve yine İstanbul’da Beylikdüzü ve Kartal semtlerinde inşaatlarda çalışan 5 işçi öldü.

Beylikdüzü’nde yapımı devam eden bir inşaatta kalıp ustası olarak çalışan 23 yaşındaki bir işçi, 15. kattaki vince inşaat malzemelerini yüklemek isterken dengesini kaybederek düştü. En pahalısı 250 TL olan emniyet kemerlerinden birini takıyor olsaydı, dengesini kaybetse bile inşaatın üst katından düşmeyecek ve belki de ölmeyecekti.

Aynı inşaatta çalışan diğer işçilerin, “Biz de aynı şartlarda çalışıyoruz. Her an ölümle burun burunayız…” demeleri, durumun ciddiyetini bir kez daha gözümüze sokuyordu.

 

iş güvenliği

Hiç olmazsa Soma’daki maden faciası bir milat olsun diye ümit ederken; daha geçen hafta kaybedilen 10 canın kanları kurumamışken ve tüm bu cinayetlerin katilleri dışarıda elini kolunu sallayarak yeni ihaleler peşinde koşuyorken oluyordu dünkü olaylar… Nasılsa Soma’daki gibi yine her şey unutulacak; tam da “önce iş güvenliği” levhasının altına örülen duvarın ardında kaldığı gibi, acı gerçekler geride kalacak.

Peki bu ölümlerin önüne geçebilmek için temel şart olan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) nedir?

İş güvenliği

İşçilerin, iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisine “İş Güvenliği” denir.

İşçi sağlığı bilimi; tüm mesleklerde çalışanların sağlıklarını sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak en üst seviyede tutmak, çalışma şartlarını ve üretim araçlarını sağlığa uygun hale getirmek, çalışanları zararlı etkilerden koruyarak işin ve işçinin birbirine uyumunu sağlamak üzere kurulmuş bir tıp dalıdır.

Peki, bir bilim olan İş Güvenliğine, bilime neredeyse hiç prim verilmeyen; tek dertleri para kazanmak olan “katil” müteahhitlerin, taşeronların ve hatta kirli siyasetçilerin olduğu ülkemizde, ne kadar önem veriliyor dersiniz? Evet, cevabı bilmeyenler, lütfen yazının üçüncü paragrafını tekrar okusunlar.

Lütfen unutmayalım: Önce İş Güvenliği! (Safety First!)

Vikipedi sayfası: İş Güvenliği

Bakanlık sayfası: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

İş kazası yaşanmayan günler temenni ederim…

İş güvenliği “cinayetleri” devam ediyor!” hakkında 1 yorum

  1. Gözünü para hırsı bürümüş katillere ağız dolusu küfretmek istiyorum ama ortam müsait değil…

    🙁

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?