Kapı vizesi ile girilen Yunan adaları

Kapı vizesi ile girilen Yunan adaları… Birbirinden güzel adaları ve muhteşem doğası ile Yunanistan, her sene binlerce Türk turistin akınına uğruyor. Bunun farkında olan Yunan hükümeti de vize işlemlerini kolaylaştırmak için kapıda vize uygulamasını yürürlüğe koydu.

Kapıda vize uygulaması esaslarına göre, Türkiye sınırlarına yakın olan ve Türkiye sahillerinden feribotla kolaylıkla gidilebilen birçok ada var. İşte kapı vizesi ile gidilen adalar…

1- Rodos (Rhodes) Adası

Fethiye (Muğla) veya Marmaris’ten (Muğla) kalkan feribotlarla 1-1,5 saatte kolaylıkla ulaşılabilen Rodos Adası, Yunanistan’ın oniki adalar arasında olan en büyük adası durumunda. Adada eski ve yeni şehir bölgelerini görebilir, Hipokrat Meydanı, Şövalyeler Sokağı ve Arkeoloji Müzesi’nde adayı keşfe çıkabilirsiniz. Adanın birbirinden güzel sahillerinde deniz keyfi yapmayı da atlamayın.

2- Sakız (Chios) Adası

Çeşme’den (İzmir) kalkan feribotlarla 1 saatte kolaylıkla ulaşılabilen Sakız Adası, Mesta ve Pirgi adlı köyleri ile turistleri büyülüyor. Homeros’un doğum yeri olan ada, sakız ağaçları ile çevrili doğası ve masmavi denizi ile seyahatçilerin gözdesi.

3- Sisam (Samos) Adası

Kuşadası’ndan (Aydın) kalkan feribotlarla 1,5 saatte kolaylıkla ulaşılabilen Sisam Adası, şarap ve arkeoloji müzeleri ile tanınıyor. Tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra, doğal güzellikleri ile de ilgi çekmeyi başarıyor.

4- İstanköy (Kos) Adası

Bodrum’dan (Muğla) kalkan feribotlarla yarım saatte kolaylıkla ulaşılabilen İstanköy Adası, renkli plajları ve leziz deniz ürünleri ile tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği adalar arasın yer alıyor. Adada bulunan Kale ve Hipokrat Ağacı, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

5- Sömbeki (Simi) Adası

Datça’dan (Muğla) kalkan feribotlarla 1,5 saatte kolaylıkla ulaşılabilen Sömbeki Adası, dar sokakları ve şirin evleri ile çok güzel bir atmosfere sahip. Adada yer alan sevimli plajlar ve turkuaz rengi deniz de göz dolduruyor.

6- Midilli (Lesvos) Adası

Ayvalık’tan (Balıkesir) kalkan feribotlarla 1,5 saatte kolaylıkla ulaşılabilen Midilli Adası, doğal güzellikleri ve camileri ile turistlerin ilgisini çekiyor. Yeşil ve mavinin birlikteliği ise ayrı bir huzur veriyor.

7- Kızılhisar (Meis – Kastellorizo) Adası

Kaş’tan (Antalya) kalkan feribotlarla yarım saatte kolaylıkla ulaşılabilen  Kızılhisar adası, rengarenk evleri ve şirin atmosferi ile tatilcileri büyülüyor. Adada yerel lezzetler yanında, Yunan mutfağını tadabileceğiniz birçok balık restoranı bulabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

😉

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?