Öykü ve Berk kardeşlerden flamenko türkü

Öykü ve Berk

Öykü ve Berk kardeşlerden flamenko türkü… Yılların türküsünü flamenko yaptılar; “Evlerinin önü boyalı direk” türküsünü, flamenko formunda yorumlayıp bir anda şöhret oldular. Tempo dergisi, Öykü ve Berk ile konuştu.

Yılların ‘Evlerinin önü boyalı direk’ türküsünü, hiç ‘ole ole!’ sesleri eşliğinde dinlemiş miydiniz? Müzisyen ikiz kardeşler Öykü ile Berk’in, Youtube’a sadece yakınları için koydukları videoyu tüm dünyadan iki milyon kişi izledi. Türk ezgileri, flamenko tınılarıyla buluştu, ortaya “Kısmet” çıktı.

Öykü ve Berk kardeşlerin Tempo dergisine anlattıkları:

 

Öykü ve Berk kısmet

Onların müzik tutkusu aileden geliyor. Evde flamenko sesleriyle büyüdüler. Öykü Gürman, konservatuvar mezunu. Berk Gürman, İspanya’da aldığı flamenko eğitiminin ardından, Türkiye’ye dönüp ses mühendisliği okudu. Hem Neşet Ertaş dinliyorlar hem Ceza hem de Kibariye…

Tempo: Şöhret, Youtube’a koyduğunuz videoyla geldi. Peki ya öncesi?

Öykü: Albümümüz için 1.5 yıldır profesyonel anlamda çalışıyoruz. Daha da eskisi var, çocuk yaştan beri flamenko dinliyoruz. Video, albüm kayıtlarına başlamış olduğumuz bir dönemde çekildi. “Biri bizi keşfetsin” diye koymadık, zaten albüme başlamıştık. Yakın çevremiz, ne yaptığımız hakkında fikir sahibi olsun diye böyle bir şey yapalım istedik.

Berk: “Bu kadar hüzünlü bir türkü, nasıl bu kadar eğlenceli hale getirilebilir?” diyenler oldu. Ama aslında flamenkonun felsefesi bu. Hayat zaten çok hüzünlü bir şey. Onu daha zor hale getirmek yerine, hayattan keyif almak gerekiyor.

T.: Çıkış parçası olarak, ‘Evlerinin önü boyalı direk’ nasıl seçildi?

Ö.: Biz bu albümü, flamenkoyu anlatmak için yaptık. İnsanların yabancı olduğu bir şarkıyla giriş yapmak istemedik. Aranjesi flamenko oldu, parça başka bir yere gitti ama bestecisi de çok memnun kaldı.

B.: Yeni bir şey yaparken, eskiyle de bağı koparmamak gerekiyor. Benim jenerasyonum, kendi geçmişiyle bağını koparmış ve geçmişinden utanıyor. İngilizce müzik dinliyoruz ama bunu yaparken kendimizden bu kadar ödün vermemeliyiz.

T.: Hakkınızda herkes bir şeyler söylüyor. Takip edebiliyor musunuz?

B.: Yorumları okuyup dikkate alıyoruz. Ama insanlar biraz önyargılı. Eleştiri yaparken biraz düşünmelerini istiyoruz; çünkü biz aklımızı, kalbimizi, birikimimizi koyduk ortaya.

T.: Popülariteyi ciddiye alıyor musunuz?

Ö.: Bizim için önemli olan kalıcılık. Ne oldum delisi de olmayız, ne olduğumuzu biliyoruz.

Türkü-flamenkoyla şöhrete ulaşan Öykü ve Berk’in röportajının tamanını Tempo dergisinde okuyabilirsiniz.

Vikipedi: Öykü_ve_Berk

İŞTE ÖYKÜ VE BERK’İ MEŞHUR EDEN KLİP:

Öykü ve Berk kardeşlerden flamenko türkü” üzerine bir yorum

  1. Şarkılarının remix’lerini, cover’larını nadiren beğenirim, genellike tercihim orijinal ve ilk duyduğum yorumlarıdır.
    Ama bu çalışma ilginç ve güzel olmuş.
    Güzel bir türküyü, özgün bir şekilde yorumlayıp, hem kendilerini meşhur ettiler, hem de türkünün gündeme gelmesini ve belki haberdar olmayan pek çok gencin onu sevmesini sağladılar.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?