Portre fotoğrafı çekmenin püf noktaları

portre fotoğrafı

Portre fotoğrafı çekmenin püf noktaları… Portre çekimler yaparken, arka planın nasıl olması gerektiğine dikkat ediyor musunuz? Peki, ışığın yönüne ya da kuvvetine? Hangi pozun daha iyi sonuç vereceğine? İşte, insan ve portre çekimlerinde sizlere yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

Fotoğrafta önemini her zaman vurguladığımız ışık, portre fotoğraflarda da etkili ve başarılı sonuçlar için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan. Dışarıda yapılan çekimlerde, öğlen parlak ışığın sert etkisinden kaçının. Işığın gücü ve niteliği görüntüyü tamamen etkileyecektir.

 

portre fotoğrafı

Açık havada sabah erken saatler ile akşam gün batımından önceki 1-2 saat, portre çekimleri için de en uygun zamanlardır. Sert ışık, modeli rahatsız ederken (gözlerin kısılması, vb. etkiler); yaygın (difüz) ışık bu rahatsızlığı önleyeceği gibi, detayların da daha iyi alınmasını sağlayacaktır. İstenmeyen, koyu ve baskın gölgeleri aydınlatmak için dolgu flaş kullanabilirsiniz. Kapalı bir gökyüzü de farklı, uygun çekimler için ayrı bir fırsat oluşturur. Yan ve ters ışığın değişik etkilerini de mutlaka deneyin.

portre fotoğrafı

İç çekimlerde de mümkün olduğunca doğal ışıktan yararlanın. Doğrudan gelmeyen ve yumuşak bir pencere ışığını portre çekimlerde mutlaka deneyin. Tül perdeli bir pencereden sızan yanal ışık, bu konuda sıkça verilen bir örnektir. Mum ışığını, değişik bir tondaki portre çekimi için denemeyi unutmayın.

portre fotoğrafı

Yüzdeki çizgileri ve hatları vurgulamak istiyorsanız sert, istemiyorsanız yumuşak bir aydınlatmayı ve ışığı tercih etmeniz uygun olacaktır.

portre fotoğrafı

Portre fotoğrafların en önemli yanı modelin duygularını, kişiliğini vurgulaması, kişi hakkında yeterli bilgiyi verebilmesidir. Bunu aktaramayan bir çekim, vesikalık bir fotoğraftan öteye gidemeyecektir.

portre fotoğrafı

Başarılı bir sonuç için konu ile kurulacak iletişim büyük önem taşımaktadır. İzinsiz çekimlerden kaçınılmalı, konuyu başarılı bir şekilde yönlendirebilmek için tatlı bir sohbetin etkisinden mutlaka yararlanmalısınız.

portre fotoğrafı

Karede uyuma dikkat edin, fotoğrafınıza güç katmak için sıra dışı farklı açıları deneyin.

portre fotoğrafı

Netlik ve arka plan, portre çekim başarısının diğer önemli unsurlarıdır. Gözlerin netliğini sağladığınızda başarılı bir kare için önemli bir kriteri halletmiş olursunuz. Arka planın bulanıklaşması konunuzun önemini artıracaktır. Kompakt modellerde portre modu bu konuda size yardımcı olacaktır. Yüz ifadesi ve hatları gibi yakın çekim gerektiren durumlarda bu noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu tür çekimlerde geniş açı objektifler tercih edilmez. Orta-tele objektifler daha doğru tercih olacaktır. Arka planın sadeliği portre çekimlerde önem verilmesi gereken bir başka unsurdur. Karışık, ilgiyi başka yöne çeken, parlak ve çok renkli arka planlardan kaçınmalısınız. Portre fotoğraflarda mümkün olduğunca açık diyafram kullanarak, arka planın flu olmasının sağlanması çoğunlukla bu etkiyi verecektir.

portre fotoğrafı

Kendinizi kısıtlamayın! Krema sıkan bir aşçının eli, yüzün bir kısmı, sadece baş veya bütün vücudu kareye alan başarılı çekimler için denemeler yapmaktan kaçınmayın. Kişileri yaptıkları işin veya kullandıkları makinenin başında çekmek de, daha iyi anlatımlar için yardımcı olacaktır.

portre fotoğrafı

Çoğunlukla tekrarladığımız bir nokta: çekebildiğiniz kadar kare çekin. Gereksiz pozları silmek, başarılı bir kareyi yakalamaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.

Kaynak: Hürriyet

Vikipedi sayfası: Portre ve Fotoğrafçılık

Uzman TV videosu: Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Portre fotoğrafı çekmenin püf noktaları” hakkında 1 yorum

  1. Cep telefonu kamerası ile fotoğraf çekmek, yukarıda anlatılanları tatbik etmek açısından çok zor -hatta çoğu mümkün değil- belki ama, hemen herkeste bu imkan varken, onu bile yapmıyoruz.
    Teknik detaylar değil belki ama kompozisyon alıştırması olması açısından, mümkün olduğu kadar çok fotoğraf çekmeye çalışıyorum.
    Tabi gönül ister ki; profesyonel bir makine ile bunu hobi olarak yapabileyim.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?