Sigara yasağı uygulanabilir mi?

sigara yasağı

Sigara yasağı uygulanabilir mi? 2008’de Meclis’te yasalaşması beklenen “Sigarasız Kapalı Alanlar Yasası”yla lokanta, bar, kafe, hastane, cami, okul bahçesi, vapur, stat gibi yerlerde sigara içmek yasaklanıyor. İşletme sahipleri ise, yasağın uygulanabilir olmadığını düşünüyor.

AKP’nin teklifi yasalaşırsa Türkiye, barlarda sigarayı yasaklayan 7 Avrupa ülkesinden biri olacak.

Türkiye, 2008 yılının ilk günlerini sigara yasağı tartışmalarıyla geçirecek. Yeni yılın ilk günlerinde Meclis’te yasalaşması beklenen “Sigarasız Kapalı Alanlar Yasası”yla lokanta, bar, cafe, hastane, cami, okul bahçesi, vapur, stat gibi yerlerde sigara içilemeyecek. Yasak alanlarda sigara içenlere 50 YTL; sigara içilmesine izin veren işyeri sahibine ise 5 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek.

 

SİGARA ODALARI HAZIRLANACAK
Yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde lokanta, bar, otel, gece kulübü gibi eğlence yerleri, salonlarında, sigara içenler için ayrı bölüm hazırlamak zorunda. Görünür biçimde “sigara içmek yasaktır” levhaları asacak. Kapalı yerlerde sigara alışkanlığı olanlar için iyi havalandırılan yerler hazırlanacak.

SİGARA İÇMENİN CEZASI
Yasak yerlerde sigara içilmesine izin verenler öncelikle uyarılacak, uyarıya rağmen önlem almazlarsa 500 ile 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacaklar. Okul, dershane, tiyatro, spor salonlarında sigara satanlara 1.000 YTL ceza verilecek. Sokaklarda tane ile sigara satanlar 250 YTL ödeyecek. Reklam, dağıtım ve satış yasaklarına uymayan firmalar 50 bin ile 250 bin YTL arasında ceza ödeyecek.

CEZAYI KİMLER KESECEK?
Valilik, kaymakamlık, belediyeler, RTÜK ve Tütün Piyasası Kurulu cezaları vermekle görevlendirilecek. Kamu kurumları vapur, belediye, okul vb. yerlerde cezadan kimlerin görevli olduğunu saptayacak. Başta zabıtalar görevli kamu memurları gerekli cezayı vermiyorsa disiplin cezasına çarptırılacak.
Yasanın getireceği düzenlemeler şöyle:

KAHVEDE SİGARA YASAĞI
Fuar, alışveriş merkezi, düğün, kongre, toplantı, konferans salonu, kafeler, internet cafeler, atari, bilardo salonları ile resmi ve özel kurumların her türlü kapalı ve açık alanlarında sigara içilemeyecek.

ÜNİFORMA İLE İÇİLMEYECEK
Özel ve resmi kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları veya TSK personeli, üniformalarıyla halka açık yerlerde sigara içemeyecek.

ŞOFÖRLER DE İÇEMİYOR
Kamu hizmeti veren ulaşım araçları, taksiler, toplu taşım araçlarında sigara yasak.

EĞİTİM-ÖĞRETİM KURUMLARI
Hastane, özel sağlık kuruluşu, eğitim-öğretim kurumları, kültür, spor hizmeti veren açık kapalı yerlerde sigara içilemeyecek.

CAMİ AVLUSU
İbadethane ve çocuklara yönelik eğitim tesislerinin açık ve kapalı alanları da yasak kapsamında bulunuyor.

SIKI REKLAM YASAĞI
Sıkı reklam yasağı uygulanacak. Sigara dağıtım araçlarının üstünde firmanın amblemi kullanılamayacak.

ROL GEREĞİ DE YASAK
Diziler dahil tüm televizyon programlarında rol gereği de olsa sigara kullanılamayacak.

VİTRİNDE SERGİLENEMEYECEK
18 yaşından küçüklere sigara satılmayacak. Marketler, sigaraları dışarıdan görünmeyecek şekilde düzenlenip, dolaplarda satışa sunacak.

Kaynak: ntvmsnbc

 

Sigara yasağı uygulanabilir mi?” hakkında 3 yorum

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?