Sosyal medya için uygun paylaşım saatleri

sosyal medya paylaşım saatleri

Sosyal medya için uygun paylaşım saatleri hangisidir? Sosyal medya ağlarında hangi saatlerde paylaşım yapılmalı ve hangi günlerde paylaşım yapılırsa daha çok kişiye ulaşılır? İşte yanıtlar…

Türkiye’de Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram en çok kullanılan sosyal ağlar arasında.

Türkiye’de en popüler sosyal ağ olarak Facebook, ilk sırada yerini alıyor. 32 milyondan fazla kullanıcıya sahip Facebook’un İstanbul’da sekiz milyondan fazla kullanıcısı var. Özellikle işe giderken sabah saatleri ve akşam iş çıkışı saatleri, Facebook’un en yoğun kullanıldığı zamanken; en çok vakit geçirilen gün ise Çarşamba. Yani Facebook paylaşım saatleri denilince, bu zaman dilimlerine dikkat etmek daha çok kişiye ulaşmak adına büyük önem taşıyor. Ayrıca, Facebook‘ta en çok beğeni saatleri, 13:00-14:00 saatleri arası olarak tespit edilmiş.

Twitter ise en fazla kullanılan sosyal ağlar arasında ikinci sırada yerini alıyor. Peki sosyal-medya Twitter’da hangi saatlerde tweet atılmalı? Bu sorunun cevabı ise şöyle: Twitter’ın aktif kullanımı, en çok akşam saatlerinde ve televizyon karşısında gerçekleşiyor. Ayrıca, Twitter’da en çok beğeni saatleri, 13:00-15:00 saatleri arası olarak tespit edilmiş.

Google+ sabah 09:00-11:00 saatleri arası; Pinterest ise günün ilk saatlerinde aktif kullanılıyor. LinkedIn’de ise 17:00-18:00 saatleri içerik paylaşmak için uygun.

Hafta sonu ise Instagram ve Youtube kullanımında artış yaşanıyor. Hafta sonunda Instagram ve Youtube kullanımında, hafta içine oranla yüzde 30 artış olmakta. Instagram‘da hangi saatlerde paylaşım yapılmalı sorusunun yanıtı da, bu noktada ortaya çıkıyor. Yani Instagram paylaşım saatleri denilince, hafta sonu paylaşım yapmak ve paylaşım için özellikle akşam saatlerini seçmek, daha çok kişiye ulaşmak adına büyük önem taşıyor.

Özellikle hafta sonu dışarı çıkıp gezenler, Instagram’da yoğun olarak içerik paylaşıyor. Tatil fotoğrafları, yeme-içme mekanlarına dair fotoğraflar da zaten hafta sonlarının olmazsa olmazları değil mi?

Kaynak: teknolojituru.com

 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?