Toplu bir mutfak için 5 öneri

mutfak düzeni

Toplu bir mutfak için 5 öneri… Genel bir kural olarak; en zor ulaşılan dolap ve rafları, en az kullanılan alet ve malzemelere ayırmayı unutmayın.

Hijyen… Zaman ve enerjiden tasarruf… Mekanın rahat kullanımı… Sadece biraz organize olmak yeterli… İşte size birkaç yapıcı öneri:


SIK KULLANILANLAR, EL ALTINDA OLMALI!
Sık sık kullandığınız malzemeleri, mutfağınızda el altında, yani kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde tutun. Bunun dışında her zaman kullanmadığınız, sadece ‘önemli günler’de kullandığınız çok şık ve özel servis takımları gibi malzemeleri ise diplerde yer alan dolaplara kaldırabilirsiniz.

Sık sık kullanılan tuz, karabiber, şeker, sıvı yağ gibi malzemeler için tezgahın üzerinde bir etajer yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Konserve ve makarna gibi ürünleri göz hizasında bir dolaba kaldırırsanız, etiketlerini okumanız kolay olur.

Mikser ve el blenderi gibi birçok küçük ev aleti, diplere veya yüksek bir yere kaldırıldıkları için unutulur ve asla kullanılmazlar. Eğer bu tür aletler için ‘her an kullanılmaya hazır’ bir yeriniz yoksa, satın almak gereksizdir.

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
Öncelikle bu tür ürünler, çocuk ve yiyeceklerden uzakta durmalıdır! Temizlik ürünlerinin kokularının sinmemesi için bu tür ürünleri yiyecek ve içeceklerden uzak yerlere kaldırın. Özellikle de çocukların ulaşamayacağı yüksek ve mümkünse kilitli dolapları tercih edin.

ÜST ÜSTE DİZMEKTEN KAÇININ!
Çok yüksek tabak ve çanak yığınlarına dikkat edin. Raf eklemekten kaçınmayın. Her rafın arasında 30 cm. bulunursa, yüksek yığınları engellemiş olursunuz. Yer kazanmak için; döner raflar, sepetli veya tel dolaplar ideal olabilir.

mutfak düzeni

MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK ŞEYİ YUKARILARA KALDIRIN!
Eğer küçük çocuklarınız varsa, mümkün olduğunca çok alet ve malzemeyi mutfağın yüksek kısımlarına kaldırmanız akıllıca olur. Ayrıca böylece devamlı eğilerek sırt ve belinizi incitmemiş olursunuz. Aynı şekilde set üstü fırın veya mikrodalga fırınınızı tezgahın üzerine koyup yer kaybetmektense, kendinizin belirlediği bir yükseklikte yaptıracağınız rafın üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylece sıcak tabakları fırından çıkarırken oluşabilecek kazaları da önlemiş olursunuz.

ÇOK YER KAPLAYAN ALETLER, ALÇAKTAKİ DOLAPLARA KONMALI!
Yüksek dolaplara kaldırdığınız malzeme ve aletlerin tersine, çok yer kaplayan tepsi, tava, fırın kapları gibi büyük ve ağır aletleri alçaktaki dolaplara kaldırmak daha kolaydır. Bu tür malzemelere ek olarak yağ bidonlarını, su şişelerini de alçak dolaplara koyabilirsiniz.

Genel bir kural olarak; en zor ulaşılan dolap ve rafları en az kullanılan alet ve malzemelere ayırmayı unutmayın.

Kaynak: www.ntvmsnbc

 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?