Twitter Arşivi: Tweet’leri görün, istediğinizi silin

twitter arşivi

Twitter’da ilk günden beri yazdığınız tüm Tweet’lerinizi görün, istediklerinizi silin…

Dünyanın en popüler sosyal ağları sıralamasında ilk 2’de Facebook’la kıyasıya bir mücadele veren Twitter, ülkemizde de oldukça popüler. En sevilen hizmetlerinden biriyse, herkesin beğeneceği türden bir işlem: Twitter Arşivi

Twitter’da, ilk gününüzden bugüne kadar yazmış olduğunuz tüm tweetleri görüntüleyebileceğiniz bir özellik var. Üstelik bu özelliği kullanarak, basit bir yöntem sayesinde eski tweetlerinizden istediklerinizi silmeniz de mümkün. İşte güvenilir olmayan yardımcı pogramları ya da sizden hesabınızın şifresini girmenizi isteyen siteleri kullanmadan, eski tweetlerinizi silmenin kolay yolu:

twitter arşivi

Tweet arşivinizi bilgisayarınıza indirmek için:

1) Twitter hesabınıza giriş yapın.

2) https://twitter.com/settings/account bağlantısına tıklayarak Twitter Ayarlar sayfasına ulaşın.

3) Bu sayfada en alta inin ve “Twitter Arşivin” sekmesinden “Arşivini İste / İndir” butonuna tıklayın.

Bu butona tıkladığınızda, Twitter’a arşiv talebinizi iletmiş olacaksınız. Arşiviniz, indirilebilir bir formatta hazırlanacak ve Twitter adresinizin bağlı olduğu e-posta adresine, arşivin indirilmeye hazır olduğuna dair bir bildirim yapılacak.

4) Twitter’dan arşivinizin indirilmeye hazır olduğuna dair e-posta geldikten sonra e-postadaki bağlantıya tıkladığınızda, arşivinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sıkıştırılmış formatta bilgisayara indirilen arşivi, sıkıştırılmış formattan çıkarıp içerisindeki “index.html” dosyasını, herhangi bir internet tarayıcı kullanarak (Google Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) görüntüleyebilirsiniz. (Arşivi, sıkıştırılmış formattan çıkartmak için ise, WinRAR ya da WinZIP gibi bir arşiv yönetim programı bilgisayarınızda  yüklü olmalı.)

Eski Tweetlerinizi silmek için:

Öncelikle bu işlemde de Twitter hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor.

Yukarıda 4. adımda anlatıldığı gibi “index.html” dosyasını açın ve yan taraftaki menüden, istediğiniz yılın istediğiniz ayındaki tweetlerinizi görüntüleyin. Silmek istediğiniz tweetin altındaki “Twitter’da Görüntüle” butonuna tıkladığınızda tweet, Twitter.com üzerinden açılmış olacak. Tweetinizin altındaki “Sil” butonuna tıklayarak, o tweeti silebilirsiniz.

Farklı yıl ve ayları görüntüleyerek, eski tweetleriniz arasında gezinebilir ve dilediğiniz tweeti bu yöntemle silebilirsiniz. İşte güvenilir olmayan yardımcı pogramları ya da sizden hesabınızın şifresini girmenizi isteyen siteleri kullanmadan, eski tweetlerinizi silmek bu kadar kolay…

Kaynak: candanblog.com

 

Twitter Arşivi: Tweet’leri görün, istediğinizi silin” hakkında 2 yorum

  1. Merhabalar index yazısı bir türlü çıkmıyor bilgisayarıma indirdiğimde ve yazılar hep kod şeklinde açılıyor başka programda ne yapabilirim?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?